Lubię dzieci, lubię ludzi, lubię pomagać.
środa, 12 marca 2014
Dla już-Mam i prawie-Mam ...

... szczególnie z warszawskiego Ursynowa :) Shodan Rodzinne Centrum Sportu organizuje ciekawe wydarzenie w ramach swojego dnia otwartego. Spotkanie z Doradcą Laktacyjnym, rehabilitantem-trenerem masażu niemowlęcego Shantala i próbne zajęcia gimnastyki dla mam w ciąży i mam z dzieckiem (to mi się wdaje szczególnie fajne - wychodzi się z domu, spotyka innych, chudnie i dziecko nie przeszkadza ;))

 

7-7,5-5,3-3

Czyli świetna metoda na rozkręcenie laktacji. "Proszę odciągać w systemie 7 minut jedna pierś, 7 druga, 5 pierwsza, 5 druga, 3 pierwsza, 3 druga" - usłyszała mama wcześniaka karmionego butelką. Tylko dlaczego ktoś jej zapomniał powiedzieć, kiedy przestać? Po dwóch miesiącach Mama odciągała 3 razy tyle ile zjadało jej dziecko :)

Zwróćcie uwagę - trzy razy tyle! Czyli spokojnie da się piersią wykarmić trojaczki :)

poniedziałek, 21 października 2013
Odciaganie i przechowywanie mleka kobiecego

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne dotyczące odciągania, przechowywania i podawania mleka kobiecego. Niby nic nowego, ale za to oficjalnie :-; Wszelkie informacje można znaleźć tutaj:

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m15&ms=739&ml=pl&mi=739&mx=0&mt&my=739&ma=032655

W tekście link do bardzo przydatnej tabelki, w której zawarto informacje ile czasu w określonej temperaturze można przechowywać mleko.

Dziękujemy Ci, Ministerstwo ;)

piątek, 22 marca 2013
Prasa donosi ;)

W Oliwii z listopada 2012 (tak, tak, nadrabiałam zaległości) Katarzyna Bujakiewicz opowiadała m.in. o swoim macierzyństwie. Mnie najbardziej spodobał się ten fragment:

"Kiedy wszyscy zasypywali mnie radami jak karmić, jak przewijać, kiedy wychodzić na spacer, teściowa powiedziała: Dopóki Kasia nie siedzi pijana na Starym Rynku, a Ola zasikana w domu, to myślę, że nie powinniśmy się wtrącać".

wtorek, 22 stycznia 2013
Radykalizm

Czteromiesięczne, dobrze przyrastające dziecko ma od dłuższego czasu różnego rodzaju niepokojące objawy, wśród których jest rozdzierający płacz zaraz po karmieniu piersią.

Mamie trudno jest znieść tę sytuację, mówi więc lekarce, że nie mogąc wytrzymać płaczu maleństwa rozważa rezygnację z naturalnego karmienia. Odpowiedź lekarki: Jak pani przestanie karmić piersią, to nie podejmuję się dalej prowadzić dziecka.

Tylko tyle i nic więcej. Objawy - to nic poważnego.

Matka szuka więc pomocy w poradni laktacyjnej, ale cóż można powiedzieć oprócz zasugerowania konsultacji u innych lekarzy?

 

sobota, 29 grudnia 2012
Przebudzenie

Popołudnie.

- Dzień dobry, chciałabym umówić się na poradę. Dziecko ma 3 tygodnie, od początku było dokarmiane, od dwóch tygodni jest właściwie wyłącznie na butelce, ale chciałabym jeszcze spróbować karmić piersią.

- Mogę być u pani jutro rano.

- A nie dałoby się dzisiaj???

piątek, 02 listopada 2012
Wsparcie w rodzinie :)

Pani: Bardzo chciałabym karmić piersią.

Pan: Ja też chciałbym żebyś karmiła, bo wiem, że będziesz wtedy szczęśliwsza.

No, z takim wsparciem można naprawdę dużo zdziałać :)

poniedziałek, 05 marca 2012
Do raportu!

W pewnym podwarszawskim szpitalu położna poinformowała mamę, której dziecko straciło sporo na wadze: "jak tak będzie dalej napiszę jutro raport, że pani zagłodziła dziecko". Pani dziecka głodzić wcale nie zamierzała, ba! zamierzała nawet, wyobraźcie sobie państwo, odpowiednio karmić, pielęgnować a nawet kochać nad życie. Więc wystarczyło jej trochę pomóc w przystawianiu, ale pomaganie odbyło się (ciekawe dlaczego?) już po jej wyjściu ze szpitala.

Emocje

Czasami nim zdąży się zapytać pacjentkę o imię i nazwisko zna się już całą historię ciąży, porodu i pierwszych dni z dzieckiem :)

piątek, 02 lipca 2010
O matko!

Czyli jak ja dawno nie pisałam :-( No fajnie jest być matką trójki dzieci, tylko na co innego czasu brakuje.

 
1 , 2 , 3 , 4